Míša Michaela Machartová - hlavní instruktorka ALTO Paragliding School...

Děkuji, že Vás mohu přivítat a provést českou paraglidingovou bránou do světa létání...

Vítejte v legendární "středo-zemi" české letecké historie, kde se plní dětské sny o létání už víc jak 80.let. Byla u toho i moje rodina a zůstáváme zde společně s dalšími rodinami a čtvrtou generací našich dětí. Můžete se přidat.

Na Rané a pak i po celém Československu "TO" všechno odstartovalo skrze plachtění, později motorové létání, a seskoky a protože se všichni letuchtiví lidé nemohli vejít ani na letiště, ani do letadel ani do aeroklubů, tak začala éra létání na závěsných kluzácích - rogalech a po ní již přišla revoluce jménem paragliding. Ten se během let rozvinul do různých forem, ale základ zůstává : kopec + člověk + padákové křídlo s postojem. 

Někteří z kolegů mě s úsměvem označují za "mamku českého paraglidingu". Asi proto, že si pamatují, že má-li se narodit něco nového a vyrůst do krásy a dospělosti, tak na to muži sami nestačí a že je okolo toho mnoho práce nejen konstruktérské, ale i učitelské a organizační. Jako na začátku všeho, co si hledá cestu a místo. Také proto s těmito lidmi, kteří byli u začátků, neztrácíme zájem o hledání a nalezení způsobů, jak vše podstatné předat dál a nové rozvinout. 

Příběh v čase, který znají a mají ve svém leteckém DNA mnozí lidé okolo mě. Třeba jste na tom podobně. Dědeček Štěpán zahájil tradici naší rodiny zde na Rané v rámci celorepublikové akce 1000 pilotů pro republiku v roce 1932. Můj praprastrýc z moravské strany rodiny mezitím založil v roce 1923 s kamarády pobočku Masarykovi letecké ligy v Kopřivnici. V roce 1974 objevili mí předci zde na Rané létání na rogalech a naskočili na nevídanou vlnu svobodného létání a stali se průkopníky tohoto druhu létání. Pak už přichází paragliding.

Mé kořeny jsou jihočeské i severomoravské a letecký kořen je Ranský. Jako malá jsem chtěla být všechno!!! létací. Nejdřív "para", pak "gliding"a pak"moto" a pak se uvidí. Povedlo se. Stala jsem se nejen nejmladší pilotkou, ale také první jedinečnou majitelkou padákové firmy pro vývoj a výrobu vybavení pro několik padákových sportů. Potom své vlastní školy létání, pak prvním profíkem, který mohl ochutnat znovu od začátku práci u "konkurence" a zůstat v pohybu dodnes. Bylo mi na začátku profi cesty 17 let a od té doby mě to nepřestalo bavit. Hlavně na Rané!

Výčet mých kolegů, klientů a dnes již dalších nadšenců, sportovců nebo profesionálů, kteří prošli mým profi-životopisem je příliš dlouhý. Také proto je potřeba psát knížky a vyprávět příběhy nejen v ranském muzeu "textilního letectva" a nenechat je odvát větrem času. Letecká archeologie pro budoucí generace je nejlepší recept na black-out všech našich webových stránek. Kdy - kde a jak jsem se potkala s paraglidingem? A proč mě to stále baví ve světě létání? Můžete nakouknout do přehledu projektů a firem a škol a sdružení, která se věnují létání.

POSLEDNÍ PROJEKTY

  • autorka metody "pilot decision" a tréninku kritického a analytického myšlení během rozhodovacích procesů při řízení situací s technicky omezeným množstvím informací při propojování obou mozkových hemisfér

  • Účast ve funkci student mentor na projektu AeroLife Academy pro rozvoj managerských a selftuningových schopností s využitím principů z učení a provozování létání s pomocí leteckých trenažérů a firemní vzdělávání pro obory v letectví i mimo něj

  • Členství v České pohádkové akademii za Království vzduchu jako Ministryně pro povětří Královna Tříkolka I. se specializací na obor létání, počasí a gravitační hry (JČCCR, Svět Křídel, AeroLife Art s.r.o.)

  • Projektový koordinátor vzdělávacího systému AeroBook pro rozvoj letecké gramotnosti se zaměřením na základy létání a širokou veřejnost v souvislosti s bezpilotními prostředky. Podpora procesu rozhodování jako nadstavba učení za pomoci testovacích otázek v reálné senzorické integraci. ( FoxtrotTechnologies s.r.o., AeroLife Art s.r.o., ČHMÚ, ŘLP, VŠTE v Č.B., Rotorama )

  • Koordinátor vzdělávací soutěže Stezka Vzduchu pro rozvoj nejmladšího leteckého sportu Dron-racingu v kombinaci s vědomostní soutěží na podporu bezpečnosti vzdušného prostoru, technických dovedností i rozvoje využití technologií pro ochranu životního prostředí (VŠTE Č.Budějovice, Rotorama, AeČR, Úřad civilního letectví)

  • Zakladatelka a ředitelka FOUR ELEMENTS z.ú. neziskové organizace pro výzkum, vývoj a podporu gravitačních her

  • Autorka Projektu Aero1Zone speciálního leteckého dopravního hřiště a metodiky vzdělávání pro ochranu a využití prostorů pro společné využití různými leteckými sporty

  • Zakladatelka a koordinátorka Aero Junior sdružení leteckých rodičů a přátel létání pro podporu dětských aktivit okolo létání jako multi-instrumentálního celoživotního rozvoje

  • Autorka konceptu letecké aeroterapie a aero-art-terapie.

  • Autorka motorové verze soutěže Paramotor XContest

  • Zakladatelka Asociace českého powerkitingu o.s.

  • Zakladatelka firem pro rozvoj padákových sportů JOJO WING, JOJOWINGS s.r.o., Para&Fly service s.r.o.

Proč právě ALTO PARAGLIDING SCHOOL? Protože Raná! A zas Raná! Poprvé v květnu 1991, poprvé pilotní průkaz, první životní láska a vášeň a partner a poprvé tu poprvé sami letěli a dnes se už pohybují i mé děti. Ty opravdické i ty profesní. Protože ALTO je štafeta lidí, kteří zkoušeli a zkoušejí alternativy, jak učit létat bez padání. Dostala jsem šanci a přijala výzvu učit o učení se učit létat. ALTO je most a mezigenerační spolupráce. A to vás vždycky vrátí na začátek všeho. Tam, kde čekají nová dobrodružství ve starých známých kulisách. A když patříte mezi ty, kteří začínají tam, kde jiní končí... 

Začínat tam, kde neexistují mapy, začínat znovu, začínat pokaždé společně s těmi, kteří jsou na začátku. Raná je kopec sopečného původu. Být blíž Srdci a Středu Země a gravitaci jde vzít sebou a vnímat jí už jenom během letu! Protože, když se něco... Na začátku našich začátků nebyli učebnice, návody a vlastně ani moc instruktorů. Cestou jsme vyzkoušeli všechny myslitelné způsoby učení. A hledáme další. Dnes již můžeme říct, že nakonec rozhodne váš způsob myšlení a jen a jen vaše schopnost, pracovitost, poctivost a talent a spojení s Přírodou.

Když se naučíte spoléhat sami na sebe a na Nebe i tu Gravitaci, tak lze snáz porozumět zákonům a hlasu Větru a Gravitace a nezapomenout i na existenci lidských a leteckých zákonů. Také proto věnujeme část svého profi-času dětem. Motivací jsou jejich " Proč? A Když..." a aby zůstala bezpečná a co nejzábavnější. Za co to všechno? Lidé s křídly všeho druhu investovali hlavně čas a bez peněz se "TO" neobešlo. Možná vám někdo nabídne zkratku. My vám nabízíme svůj čas a zkušenost s nabíráním zkušeností. Zbytek je na Vás.

Je paragliding vaším prvním leteckým sportem nebo je to relax a změna ve vašem již rozeběhnutém leteckém životopise? Nebo jste prostě "jen" ucítili tu dávnou touhu spolehnout se jen na sebe a Přírodu? Tak to jste tu správně! Vždycky zaplatíte tu pravou hodnotu za produkty, které jsou výsledkem práce profesionálů a odměnou vám může být obyčejně neobyčejná radost amatérského provozování. Přes "TO" všechno je "TO" od prvního startu vlastně jen a jen na Vás a na vašem rozhodnutí. Jakou odměnu si odnesete domů a do života?. My jsme Vám svou cenu nabídli a já i mí kolegové jsme připraveni vás přijmout mezi sebe a vzít do učení a naučit se spolu zase něco nového! 

FLY 7000

V horách jsme doma...

Létáme v nejvyšších horách světa a přepisujeme při tom hranice lidských možností. Jsme držiteli několika světových prvenství a rekordních letů jako tandemový let na MT COOK (Nový Zéland), bivakový prvopřelet k Base Campu K2 (Pákistán), český výškový rekord 7045 m dosažený navíc bez kyslíkových přístrojů či bivakový prvopřelet k Base Campu CHAN-TENGRI (Kyrgyzstán).