Míša Michaela Machartová - hlavní instruktorka ALTO Paragliding School...

Děkuji, že Vás mohu přivítat a provést českou paraglidingovou bránou do světa létání...

Vítejte v legendární "středo-zemi" české letecké historie, kde se plní dětské sny o létání už víc jak 80.let. Byla jsem u toho prostřednictvím své rodiny a zůstávám společně s dalšími rodinami a svojí čtvrtou generací našich dětí. Můžete se přidat. 

Začalo to plachtěním, později motorovým létáním, a seskoky a protože se všichni letuchtiví lidé nemohli vejít ani na letiště, do letadel ani do aeroklubů, tak začala éra létání na závěsných kluzácích - rogalech a po ní již přišla revoluce jménem paragliding. Ten se během posledních šéti let rozvinul do různých forem, ale základ : kopec + člověk + padákové křídlo zůstalo. Ačkoli jsem s částí našich kolegů byli u začátků, tak neztrácíme zájem o hledání a nalezení způsobů, jak vše podstatné předat dál ...

Mé letecké DNA a genetika pro vaší inspiraci. Dědeček Štěpán zahájil tradici naší rodiny zde na Rané v rámci celorepublikové akce 1000 pilotů pro republiku v roce 1932. Můj praprastrýc z moravské strany rodiny mezitím založil v roce 1923 s kamarády pobočku Masarykovi letecké ligy v Kopřivnici. Můj táta i s dědou v roce 1974 objevili létání na rogalech a naskočili na nevídanou vlnu svobodného létání a stali se průkopníky tohoto druhu létání. Později o tom vznikla kniha Lidé s křídly netopýrů a ta rozhodla o stovkám lidé k rozhodnutí o létání. Včetně mě. Bylo mi 12 let a již tehdy jsem definovala před plán: budu se živit volným a svobodným létáním! Tento sen jsem začala realizovat přes plachtění a po vzoru svých předků jsem v devadesátých letech naskočila na vlnu plnou průkopníků paraglidingu v Československu. Stala jsem se tak nejen nejmladší pilotkou, ale také první a jedinou majitelkou padákové firmy pro vývoj a výrobu vybavení pro několik padákových sportů. Bylo mi na začátku 17 let a od té doby mě to nepřestalo bavit. 

Cestou jsem vyzkoušela několik druhů leteckých sportů, ale paragliding zůstává tím hlavním dětským snem. Výčet mých kolegů, klientů a dnes již dalších nadšenců, sportovců nebo profesionálů, kteří prošli mým profi-životopisem je příliš dlouhý. Také proto je potřeba psát knížku Lidé s křídly z kapesníků, které jejich příběhy předá a nenechá je odvát větrem času a neohrozí je ani black-out všech našich webových stránek...

Kdy - kde a jak jsem se potkala s paraglidingem? A proč se stále pohybuji ve světě létání? Můžete nakouknout do přehledu projektů a firem a škol a sružení, která se věnují létání.

POSLEDNÍ PROJEKTY

 • Účast ve funkci student mentor na projektu AeroLife Academy pro rozvoj managerských a selftuningových schopností s využitím principů z učení a provozování létání s pomocí leteckých trenažérů a firemní vzdělávání pro obory v letectví i mimo něj
 • Členství v České pohádkové akademii za Království vzduchu jako Ministryně pro povětří Královna Tříkolka I. se specializací na obor létání, počasí a gravitační hry (JČCCR, Svět Křídel, AeroLife Art s.r.o.)
 • Projektový koordinátor vzdělávacího systému AeroBook pro rozvoj letecké gramotnosti se zaměřením na základy létání a širokou veřejnost v souvislosti s bezpilotními prostředky. Podpora procesu rozhodování jako nadstavba učení za pomoci testovacích otázek v reálné senzorické integraci. ( FoxtrotTechnologies s.r.o., AeroLife Art s.r.o., ČHMÚ, ŘLP, VŠTE v Č.B., Rotorama )
 • Koordinátor vzdělávací soutěže Stezka Vzduchu pro rozvoj nejmladšího leteckého sportu Dron-racingu v kombinaci s vědomostní soutěží na podporu bezpečnosti vzdušného prostoru, technických dovedností i rozvoje využití technologií pro ochranu životního prostředí (VŠTE Č.Budějovice, Rotorama, AeČR, Úřad civilního letectví)
 • Zakladatelka a ředitelka FOUR ELEMENTS z.ú. neziskové organizace pro výzkum, vývoj a podporu gravitačních her
 • Autorka Projektu Air1Zone pro ochranu a využití prostorů pro společné využití různými leteckými sporty
 • Zakladatelka a koordinátorka Aero Junior sdružení leteckých rodičů a přátel létání pro podporu dětských leteckých aktivit jako multi-instrumentálního celoživotního rozvoje
 • Autorka konceptu letecké aeroterapie a aero-art-terapie.
 • Autorka soutěže Paramotor XContest
 • Zakladatelka Asociace českého powerkitingu o.s.
 • Zakladatelka firem pro rozvoj padákových sportů JOJO WING, JOJOWINGS s.r.o., Para&Fly service s.r.o.

Proč právě ALTO PARAGLIDING SCHOOL? Protože Raná! A zas Raná! Poprvé v roce 1991, kdy jsem tu získala pilotí průkaz, našla životní lásku a vášeň a partnera a dnes se tu pohybují i mé děti. Ty opravdické i ty profesní. Protože ALTO je štafeta lidí, kteří zkoušeli alternativy, jak učit a já dostala šanci přijmout výzvu učit o učení se učit létat. ALTO je most mezi generacemi. A to vás vždycky vrátí na začátek všeho. Tam, kde čekají nová dobrodružství ve starých známých kulisách. A když patříte mezi ty, kteří začínají tam, kde jiní končí... Začínat tam, kde neexistují mapy, začínat znovu, začínat pokaždé společně s těmi, kteří jsou na začátku. Raná je kopec sopečného původu. Být blíž srdci a středu Země a gravitaci jde už jenom během letu! 

Když se něco...

Na začátku našich začátků nebyli učebnice, návody a vlastně ani moc instruktorů. Cestou jsme vyzkoušeli všechny myslitelné způsoby učení. A hledáme další. Dnes již můžeme říct, že nakonec rozhodne váš způsob myšlení a jen a jen vaše schopnost, pracovitost, poctivost a talent a spojení s Přírodou. Když se naučíte spoléhat sám na sebe, rozumět zákonům a hlasu Větru a Ggravitace a nezapomenete ani na lidské zákony. Také proto věnujeme část svého profi-času dětem. Motivací jsou jejich Když... a aby zůstala bezpečná a co nejzábavnější.

Za co to všechno? Lidé s křídly všeho druhu investovali hlavně čas a bez peněz to také nešlo. Možná vám někdo nabídne zkratku. My vám nabízíme svůj čas a zkušenost s nabíráním zkušeností. Zbytek je na Vás. Ať už je paragliding vaším prvním leteckým sportem nebo je to relax a změna ve vašem již rozeběhnutém leteckém životopise, kde jsme ucítili tu dávnou touhu spolehnout se jen na sebe a Přírodu. Vždycky zaplatíte tu hodnotu za produkty, které jsou dnes již výsledkem práce profesionálů. Přesto přeze všechno je to od prvního startu vlastně na Vás a na vašem rozhodnutí, jakou odměnu si odnesete domů a do života vy.

FLY 7000

V horách jsme doma...

Létáme v nejvyšších horách světa a přepisujeme při tom hranice lidských možností. Jsme držiteli několika světových prvenství a rekordních letů jako tandemový let na MT COOK (Nový Zéland), bivakový prvopřelet k Base Campu K2 (Pákistán), český výškový rekord 7045 m dosažený navíc bez kyslíkových přístrojů či bivakový prvopřelet k Base Campu CHAN-TENGRI (Kyrgyzstán).